benecos Family Size Fruity Beauty Shower Gel, 950 ml

Fruity shower experience for the whole family

$9.50

($10.00 / l, All prices excl. VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 950 ml

In stock from October 05

Why is it taking longer?

Why is it taking longer? This item is currently not in stock, but will be back soon. You can still order now - the item will be shipped to you as soon as it is back in stock. Close this note

Delivery estimated by Thursday, 08 October

Features & Advantages

  • Suitable for all skin types
  • Sweet mango fragrance
  • Ideal for children from the age of 3

Frequently bought together with benecos Family Size Sweet Sensation Shampoo, 950 ml

benecos Family Size Fruity Beauty Shower Gel, 950 ml $9.50 ($10.00 / l)
benecos Family Size Sweet Sensation Shampoo, 950 ml $9.50 ($10.00 / l)
Total price: $19.00
Description

The sweet scent of exotic mango makes this shower gel a treat for all the senses. Extracts of orange and apple gently cleanse and are particularly kind to the skin. The practical pump dispenser makes it ideal for ages 3 and up.

Application:

  • Lather onto damp skin then rinse.
Item no.: BEN-95974
Content: 950 ml
EAN: 4260198095974
Brand: benecos
Consistency / Dosage Form: Liquid
Product Type: Body Cleansing
Skin Type: For all Skin Types
Content by Ethos : Unisex, Vegan
Fragrances: Fruity
Certficates: BDIH - Cosmos Organic
PAO: 6 months
Packaging Type: Pump bottle
For Whom - Babies & Kids: Child
Ingredients (INCI)

Aqua, Sodium Coco­ Sulfate, Lauryl Glucoside, Cocamidopropyl Betaine, Sodium Chloride, Parfum[2], Benzyl Alcohol, Citrus Aurantium Dulcis Fruit Extrakt[1], Mangifera Indica Fruit Extract[1], Glycerin, Coco Glucoside, Glyceryl Oleate, Citric Acid, Dehydroacetic Acid, Sodium Benzoate, Potassium Sorbate, Tocopherol (Vitamin E), Hydrogenated Vegetable Glycerides Citrate, Limonene[2]

  1. controlled organic cultivation
  2. natural perfume composition
Legal information
Manufacturer: cosmondial GmbH & Co. KG, Industriestraße 23 b, 63834, Sulzbach am Main, Germany, www.cosmondial.de

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for benecos Family Size Fruity Beauty Shower Gel

6 customer reviews in all languages

3,9 out of 5 stars
5 stars
5 (27%)
4 stars
8 (44%)
3 stars
4 (22%)
2 stars
1 (5%)
1 Stars
0 (0%)

18 reviews

We do not have any reviews in English yet, but we do have 6 reviews available in other languages.


Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder