Bioturm Young Skin Green Clay Mask, 100 ml

Deep pore cleansing with balancing care

$9.35

($93.50 / l, All prices excl. VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 100 ml

In stock

Delivery by Thursday, 08 October if you order by Monday at 13:30.

Features & Advantages

  • For blemish-prone, oily & combination skin
  • Absorbs excess sebum
  • Refining properties

Frequently bought together with Bioturm Young Skin Face Fluid, 75 ml

Bioturm Young Skin Green Clay Mask, 100 ml $9.35 ($93.50 / l)
Bioturm Young Skin Face Fluid, 75 ml $14.02 ($186.93 / l)
Total price: $23.37
Description

The Young Skin Green Clay Mask offers balancing, intensive care for blemish-prone skin. Mineral-rich green clay gently clears the pores of excess sebum, whilst the combination of precious organic honey and the special Lacto-Intensive Active Complex supports the skin. This helps to refine the complexion.

All product highlights at a glance:

  • for blemish-prone skin prone to excess sebum
  • deeply purifying, regenerating, skin-soothing
  • removes excess sebum and prevents new blemishes
  • skin-refining properties
  • with green clay, organic honey and Lacto-Intensive active complex

Application:

  • Apply a thick layer of the mask evenly to the face, neck and décolleté 1 - 2 times a week.
  • Avoid the mouth and eyes.
  • Leave the mask on for 10–15 minutes, then rinse off with lukewarm water.
Item no.: BIT-648
Content: 100 ml
EAN: 4260026696489
Brand: Bioturm
Consistency : Creams
Consistency / Dosage Form: Cream
Product Type: Face Masks
Skin Type: Oily Skin, Combination Skin, Impure Skin, Young Skin
Content by Ethos : Unisex
Certficates: BDIH - Cosmos Natural
Storage Information: Store in a cool, dark and dry place
Packaging Type: Tube
Ingredients (INCI)

Aqua, Montmorillonite, Alcohol, Decyl Oleate, Sorbit, Glycerin, Cetearylalcohol, Mel (Honey)[1], Whey (Molke)[2], Simmondsia Chinensis (Jojoba) Seed Oil[2], Cetearyl Glucoside, Hectorite, Prunus Amygdalus Dulcis (Sweet Almond) Oil[2], Xanthan Gum, Xylitylglucoside, Glyceryl Stearate Se, Anhydroxylitol, Xylit, Parfum

  1. from controlled organic farming & from the manufacturer's organic beekeeping site
  2. from controlled organic cultivation
About the lacto-intensive active complex
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Bioturm GmbH, Auf der Heide 1-3, 56242, Marienrachdorf, Germany, info@bioturm.de, www.bioturm.de

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Bioturm Young Skin Green Clay Mask

5,0 out of 5 stars
5 stars
1 (100%)
4 stars
0 (0%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

1 review

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder