Anthyllis Conditioner with Organic Linen Extract, 300 ml

Vegan & nourishing formulation

$8.13

($27.10 / l, All prices excl. VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 300 ml

Only 5 items in stock

Delivery by Wednesday, 07 October if you order by Friday at 13:30.

Features & Advantages

  • For all hair types
  • Organic orange oilb aroma
  • With organic shea butter & panthenol

Frequently bought together with Urtekram Soothing Lavender Shampoo, 500 ml

Anthyllis Conditioner with Organic Linen Extract, 300 ml $8.13 ($27.10 / l)
Urtekram Soothing Lavender Shampoo, 500 ml $11.82 ($23.64 / l)
Total price: $19.95
Description

The conditioner by Anthyllis impresses with its innovative formulation, which is based on 98% natural ingredients. It contains panthenol, which moisturises the hair, organic shea butter gives it a silky soft feel, while hydrolysed rice proteins strengthen the hair.

It also contains valuable organic linen extract and organic orange essential oil - for a wonderfully fresh fragrance.

Application:

  • Apply the conditioner to damp hair after shampooing, leave it on for 2-3 minutes then rinse thoroughly.
Item no.: XBO-GP-ANTH013
Content: 300 ml
EAN: 8002849928899
Brand: Anthyllis
Colours: All hair colours
Consistency / Dosage Form: Liquid
Product Type: Hair Care
Hair Type: For All Hair Types
Content by Ethos : Vegan
Certficates: AIAB
PAO: 12 months
Ingredients (INCI)

Aqua[1], Cetearylalcohol, Behenamidopropyl Dimethylamine, Glycerin, Butyrospermum Parkii (Shea) Butter[1], Helianthus Annus (Sunflower) Seed Oil[1], Citrus Aurantium Dulcis Peel Oil[1], Dicaprylyl Ether, Lauryl Alcohol, Panthenol, Hydrolized Rice Protein, Linum Usitatissimum Seed Extract[1], Lactic Acid, Parfum[1], Dehydroacetic Acid, Sodium Benzoate, Potassium Sorbate, Benzyl Alcohol, Limonene, Vanillin

  1. from organic cultivation
Legal guarantee & manufacturer details
Manufacturer: Pierpaoli srl, via Mattei 20, 60019, Senigallia (AN), Italy, www.pierpaoli.com

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Anthyllis Conditioner with Organic Linen Extract