Urtekram Nordic Berry Creamy Body Wash, 500 ml

Mild cleanser with a fruity-fresh berry fragrance

$13.24

($26.48 / l, All prices excl. VAT. - Excludes delivery costs )

Content: 500 ml

In stock

Delivery by Tuesday, 06 October if you order by Thursday at 13:30.

Quantity discount available!

  • from 2 only $12.31 / pc-7%
  • from 3 only $11.91 / pc-10%

Features & Advantages

  • For normal to dry skin
  • Gently cleanses
  • Intensively nourishing

Frequently bought together with Urtekram Nordic Berry Rich Repair Shampoo, 500 ml

Urtekram Nordic Berry Creamy Body Wash, 500 ml $13.24 ($26.48 / l)
Urtekram Nordic Berry Rich Repair Shampoo, 500 ml $11.82 ($23.64 / l)
Total price: $25.06
Description

This creamy body wash is characterised by its rich formulation and mild coconut surfactants. It gently cleanses, intensively nourishes and pampers the skin with precious active ingredients.

Application:

  • Apply to damp skin, distribute in circular movements, then rinse.
Item no.: URT-1003039
Content: 500 ml
EAN: 5701058014753
Brand: Urtekram
Consistency / Dosage Form: Liquid
Product Type: Body Cleansing
Skin Type: Normal Skin, Dry Skin
Content by Ethos : Sulphate-free , Vegan
Fragrances: Fruity
Certficates: UK Vegan Society, ECOCERT - Cosmos Organic
Storage Information: Store in a cool, dark and dry place
Packaging Type: Bottle, Tube
Ingredients (INCI)

Aqua, Aloe Barbadensis (Aloe Vera) Leaf Extract[2], Lauryl Glucoside, Disodium Cocoyl Glutamate, Glycerin[1], Prunus Amygdalus Dulcis (Sweet Almond) Oil[2], Coco Glucoside, Sodium Cocoyl Glutamat, Sodium Chloride, Xanthan Gum, Pca Glyceryl Oleate, Rubus Chamaemorus Fruit Extract, Beta-Sitosterol, Squalane (Olive Squalane), Lysolecithin, Polyglyceryl-4-Caprate, Sodium Gluconate, Tocopherol (Vitamin E), Lactic Acid, Sodium Hydroxyde, Parfum

  1. made from organically cultivated raw ingredients
  2. from organic cultivation
Legal information
Manufacturer: Midsona Deutschland GmbH, Zur Davert 7, 59387, Ascheberg, Germany, info@midsona.de, www.urtekram.de

Related products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Similar products

  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder
  • placeholder

Customer Reviews

English reviews written for Urtekram Nordic Berry Creamy Body Wash

4,0 out of 5 stars
5 stars
0 (0%)
4 stars
1 (100%)
3 stars
0 (0%)
2 stars
0 (0%)
1 Stars
0 (0%)

1 review